Hamsili pilav


Hep duyardım ne yedim nede yapmıştım bu hamsili pilavı.Durbi araştırayımda yapayım dedim.  ne çokda tarifi varmış.(artık kitaplara bakmaz olduk. internetden arıyoruz)
 aaa yaparım ben bunu dedim. bu ilk yapışım. ikincisinde  daha iyi olcak .yapa yapa öğrenecem dimi.
bir kilo hamsi yetiyo.tabi kalabalıksanız  daha çok alabilirsiniz. şimdi anlatım hamsili pilavı,
bir kilo hamsi,
2 subardağı pirinç,
2 soğan
kuşüzümü,fıstık,
yarım demet maydanoz
bir çay kaşığı tarçın,
bir çay kaşığı şeker
yeterince tuz k.biber tabiki pilav için yağ (bir kaşık margarin de koyun iyi oluyo)
Önce hamsileri ayıklayalım,orta kılçıklarınıda çıkaralım tuzlayıp onlar beklesin.
soğanları yemeklik doğrayayım yağda hafif pembeleştireyim içine fıstıklarıda atalım,
yıkadığım pirinçleri içine katalım ,tuz ve şeker ekledim.hepsini ,pirincin rengi saydamlaşana kadar karıştıralım.2bardak pirince nekadar su koyuyosun. hım ondan  yarım bardk AZ sukoy ki pirinçler biraz diri kalsın. sonra suyunu çekinçe pirinç,küş üzümü,kıyılmış maydanoz,tarçın k.biber koyup karıştırdıkmı pilav oldu.kapatalım azını beklesin.
Hamsileri sırtı yere gelcek şekilde yağladım cam tepsiye (küçük yuvarlak borcam) birbirinüzerine çıkararak dizdim .kabın kıyılarındanda hamsileri sarkıttım. sonra pilavı içine boşaltıp kıyıdan sarkan hamsileri pilavın üzerine aldım kalan hamsileri pilavın üzerine dizdim.birkaç kabuğu soyulmuş limon koydum(kabuğunu soyum yoksa acı oluyo)
çok az ya döküp fırına koydum.evett pilav 15,20 dak. fırında kalınca hamsiler çok güzel kızarıyo. az soğusun başka tepsiye ters çevirin. hadi afiyet olsun. Yapın  beğeneceksiniz

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !